Ako správne čistiť pleť

by - 20 júla

Ahojte priatelia,
dnešný článok bude o čistení pleti a o tom, ako správne nanášať prípravky, aby ste z nich vyťažili maximum.
V prvom rade si treba uvedomiť, že každý z nás ma iný typ pleti. Čo vlastne myslím pod pojmom typ pleti? Povieme si niečo o 4 základných typoch, ktoré sa u ľudí najviac vyskytujú.


 • Normálna pleť: ideálny typ pleti, vyskytuje sa zriedkavo, normálna produkcia mazu, póry sú jemné, minimálne a málo zreteľné, povrch pleti je jemný, pleť pôsobí sviežim dojmom
 • Mastná pleť: nadmerná tvorba kožného mazu, pleť je lesklá, vyrážky sú viditeľné a často zapálené, pleť žltej až sivastej farby, prítomnosť "čiernych" bodiek , pleť je na pocit drsná, môžu sa objaviť jazvy po akné
 • Citlivá pleť: náročná na starostlivosť, červené miesta na tvári, pocit napnutia, suché miesta, ženy s týmto typom pleti majú problém pri výbere prípravkov, pretože ich pleť reaguje začervenaním, štípaním až alergickou reakciou
 • Zmiešaná pleť: na miestach T zóny (čelo, nos, brada) mastná, na lícach suchá, najčastejšie vyskytujúci sa typ pleti, v miestach T zóny často prítomné komedómy a akné

Ak ste sa našli aspoň v jednej z tejto kategórii, tento článok je určený práve pre Vás. :)


Čistenie a starostlivosť: 

Každý z nás by mal pri čistení pleti dodržiavať určitú postupnosť.
Pri starostlivosti treba brať do úvahy 3 kroky, ktoré sú základom pri každom jednom čistení a to sú: 
 1. Čistenie
 2. Tonizácia
 3. Hydratácia
1. Čistenie: 

Táto fáza zahrňuje odstránenie makeupu a vyčistenie pleti čistiacim gélom, mliekom alebo olejom. Pri odstraňovaní líčidiel radím zvoliť jemnejší prípravok, no účinný. Odporúčam prípravok Bioderma Sensibio H2O, ktorý je vhodný na každý typ pleti. Bioderma je skvelá nielen pri odlíčení, ale tiež pleť upokojí a pripraví ju na ďalšiu starostlivosť. Po odlíčení je vhodné zvyšky líčidiel, mazu a prachu, ktorý sa hromadí na tvári počas dňa, odstrániť pomocou gélu. Dnes existuje neskutočne veľa prípravkov, ktoré dokážu zázraky. Moje typy na čistenie pleti:
 • Mastná pleť: La Roche-Posay Effaclar čistiaci gél na tvár (od 8-13 eur)

 • Citlivá pleť: Eucerin Anti-Redness čistiaca emulzia pre citlivú pleť so sklonom k začervenaniu (15 eur)


 • Normálna pleť: Penivý čistiaci gél na normálnu pleť Optimals (Oriflame, 5,50 eur)

 • Zmiešaná pleť: Garnier čistiaci gél na zmiešanú pleť (3-4 eurá)Čistaci gél nanášame na tvár krúživými pohybmi, pričom začíname od lícnych kostí smerom do stredu tváre. Použijeme menej prípravku, ak nám nestačí, pridáme pár kvapiek naviac. Gélom čistíme pleť po dobu 1 minúty, pričom pri oplachovaní dbáme na dôkladne odstránenie zvyškov gélu. Pleť jemne osušíme bavlneným uterákom.2. Tonizácia: 

Po vyčistení tváre pleťovým gélom nastupuje tonizácia. Pri nej využívame rôzne tonery, čistiace vody alebo oleje. Čistiaca voda nám slúži na dočistenie pleti, stiahnutie pórov a vyhladenie. Toner slúži na revitalizáciu a obnovenie pleti, taktiež na dočistenie a osvieženie. Moje typy na čistiacu vodu, toner:

 • Mastná pleť: Mixa Anti-Imperfection čistiaca voda (3-5 eur)

 • Citlivá pleť: Bioderma Sensibio H2O odličovacia a čistiaca voda (cca 15 eur)
 • Normálna pleť: Avéne micerálna voda (15-20 eur)
                                                                  
                                   
 • Zmiešaná pleť: Loreál Paris čistiaca voda na zmiešanú pleť (4,25 eur)Na vatový tampónik alebo na čistý kúsok vaty nanesieme vodičku. Krúživými pohybmi čistíme tvár smerom od stredu tváre, čiže od čela a nosa, do strán. Ja používam 2 kusy tampónov a čistím akoby každú polku tváre zvlášť. Čistíme dovtedy, pokiaľ posledný tampónik nebude čistý!!!


3. Hydratácia: 

Na záver použijeme na pleť krém alebo olej. Olej odporúčam skôr pre suchý typ pleti, pri ostatných typoch voľte skôr krémiky. Každý z nás má toho svojho favorita, preto Vám odporúčim krém, ktorý je vhodný na každý jeden typ pleti, respektívne sa dá zohnať pre každý jeden typ. Tým "super" krémom je Ideália od Vichy. Krém je neskutočne výborný, ten pocit na tvári je na nezaplatenie a aj napriek svojej cene (stojí okolo 25 eur) je to bomba. S takým krémom sa človek stretne len raz, preto sa oplatí ho vyskúšať. Milé dámy, budete nadšené tak ako ja. :)
Ak nechcete kupovať plné balenie, v lekárni Vám určite poskytnú vzorky na vyskúšanie.


Ja si krém nanášam pomocou prstov. Moja technika spočíva v tom, že naberiem menšie množstvo krému na ukazovák a prostredník. Prsty spojím s palcom a krém jemne tými troma prstami rozotieram. Vyzerá to, akoby ste prstami ukazovali, že potrebujete peniaze. :D Ved´
asi viete ako, však? Následne krém pomocou tých troch prstov vklepávam do pokožky. Tým nielen hydratujem pleť, ale ju aj jemne masírujem. Takým istým spôsobom používam sérum alebo olej.


Páčil sa Vám tento článok? Našli ste sa v ňom? Napíšte mi dole do komentárov Vaše dojmy a názory ohľadom čistenia pleti. :)

Prajem Vám krásny deň, priatelia

S.


Tvár, ktorú vám nadelila príroda, budete mať ako dvadsaťročná. Je len na vás, ako budete vyzerať, keď budete mať päťdesiat.
                                                                                            Coco Chanel

You May Also Like

0 komentárov

Ďakujem za tvoj komentár, odpoviem naň hneď, ako budem môcť. :)