Moje štúdijné tipy + čo mi v škole nesmie chýbať

by - 30 septembra

Ahojte,
dúfala som, že pre vás napíšem viac článkov týkajúcich sa školy, no pre náročnosť prvých týždňov a moju lenivosť sa dnes dostávame k poslednému postu z tkzv. "school edition" . :P
Prinášam vám rady ohľadom efektívneho učenia, tak sa pohodlne usaďte, začíname...1. Mobil a elektronika:

Pred učením je vhodné odložiť všetky rušiace elementy, to jest mobil, tablet či notebook. Ak máte nutkavé potreby prezrieť si facebook alebo odpísať na emaily, urobte tak skôr, než sa začnete učiť. 
Pri používaní notebooku pri učení si vypnite wifi a zablokujte všetky sociálne siete, bývajú totiž veľmi vábivým prvkom.

2. Zvýrazňovače, farebné perá a gélovky:

Pri učení si zapamätám viac učiva, ak si ho zvýrazním. Moja pamäť si vyžaduje vizuálne podnety z vonkajšieho prostredia, preto využívam všetky dostupné metódy na zapamätanie si učebného textu.
Keď prídem na skúšku, viem dokonca presne, akým perom či fixkou bol text zvýraznený. :P
Perá mi slúžia aj na podčiarknutie dôležitého textu, pomôže to najmä pri 300 stranových knihách. 

3. Organizácia:

Pre mňa je tento bod veľmi dôležitý. Ak si doma dopredu naplánujem, kedy a koľko sa toho naučím, texty si tak ľahšie a rýchlejšie zapamätám. Pri slohových prácach, alebo u mňa konkrétne pri diplomovke, využívam časový harmonogram, pretože vďaka nemu si viem témy rozdeliť a spracovať. 
Najlepšie je mať doma organizér, kde si zapíšete presné "to do listy". Ja mám ešte v kabelke malý diár na zapísanie dátumov testov, či dôležitých vecí. Nenosím ho v nej stále, pretože na prax si kabelku neberiem, avšak pri prednáškach sa mi celkom hodí. :)

4. Jedlo:

Učiť sa s prázdnym žalúdkom nemá perspektívu. Preto sa vždy pred učením najem, ale nejem príliš mastné či sýte jedlá, tie ma zbytočne unavia. Najlepšie sú jogurty, ovocie alebo bageta.
Počas učenia nezabúdajte na pitný režim, odporúčam domáci ľadový čaj. Mňamka. :P 

5. Vhodné miesto:

Rada pri učení zaujmem sedaciu polohu, no neznášam tvrdé stoličky. Najradšej sa učím na posteli, presne na jednom okraji, a v tureckom sede. Vtedy mi najlepšie "páli" a učivo sa mi do hlavy rýchlo hrnie.

6. Pauzy:

Pre správne fungovanie mozgu je dôležitá pauza. Ideálne sú pol hodinové pauzy počas celej doby učenia. Ja si látku rozdelím na kapitoly, a po každej jednej si dám prestávku. Ponaťahujem sa, zjem niečo malé, alebo si len tak pol hodinku poležím. Mne osobne to veľmi pomáha, som potom viac svieža a čulá.

7. Chuť na učenie:

Moja posledná rada je mať chuť učiť sa. Viem, znie to hlúpo, kto by sa rád učil, no verte mi, že ak sa budete učiť s nechuťou, stratíte svoj drahocenný čas. Mozog bude odmietať akúkoľvek informáciu, pretože ste ho "zablokovali". Radšej knihy odložte, a choďte na prechádzku. Prevetráte si hlavu, rozprúdite krvný obeh, a aj tá chuť určite dorazí. 

Čo mi v škole nesmie chýbať:


Peňaženku musím mať veľkú, aby som ju ľahšie našla v kabelke. :D
Bez čoho neodídem z domu je dezinfekčný gél, pomáda na pery a krém na ruky. Gél používam nonstop, nedokážem žiť s pocitom špiny na rukách. Pomádu nosím v taške podľa ročného obdobia, túto mám od Balea, a vonia celkom dobre, no hydratácia je priam nulová. Kúpila som si ju ešte v zime, avšak neohúrila ma natoľko, aby som si ju znova zaobstarala. Krémik na ruky je v mini balení, vonia čerešňovo a okamžite sa vstrebáva. Ideálny do školy. 
Diár som spomínala vyššie, zapisujem si doň všetko možné. Peračník potrebujem do školy, a tento som kúpila v Kik za necelé 2 eurá. 
Ak doma nestíham vypiť kávu, buď si ju kúpim v škole, alebo využijem termo pohár. Dove pohár som dostala pri nákupe, ešte som ho neskúšala, takže som zvedavá, aký bude. :)
Okrem týchto zobrazených vecí mám v kabelke vreckovky, intímne potreby, parfum, rúž na pery, ktorý mám v ten deň na ústach, tašku na nákupy, gumičky, sponky a gumené rukavice (do školy).
Samozrejme, ako u každej ženy, aj u mňa nájdete bločky, žuvačky, perá, kľúče a iné vecičky.

Aké tipy pri učení pomáhajú vám? Čo nosíte v školskej taške?

Pekný deň,
Soňa


You May Also Like

17 komentárov

 1. Taktiež sa bez niektorých vecí neviem pohnúť. Zvýraznovače sú moje must-have a taktiež aj organizácia.

  NINAVE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvelé tipy! Určite sa niekedy zídu :)
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Úplně jako kdybych tyhle tipy psala já, skvělý článek! :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
 4. och bože spomínam si na moje školské časy na strednej a hlavne boli to zvýraznovace, keep cup(ktorý nosím aj teraz do práce), karisblog kedze poznam nam profesory tlačili posledný rok pred tým som si pisala a vodu som stále musela mat pri sebe stale som len tak popíjala, toto bolo moje :D učebnice a zošity som si nechavala v skole len na ucenie som brala domov :)

  http://teenmumy.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to je super, keep cup mám doma aj ja, no nepoužívam ho až tak často. :)

   Odstrániť
 5. Aj ja mám obrovskú peňaženku a celkovo malú kabelku, takže ju hneď nájdem, čo sa týka tipov, súhlasím. Ja pri učení rada počúvam napríklad aj hudbu :)
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Hi :) very accurate post, I like it!!
  Lovely blog...
  Would you like to follow each other via GFC+FB+Twitter G+ and Instagram? Let me know in my blog leaving a comment so I can follow back. Thank you.
  ⊱✿.*☆*.¸✽.*♡*.✿⊰✽⊱✿.*☆*.¸✽¸.*♡*.✿⊰✽✿.*☆*.¸✽¸.*♡*.*☆*.✿⊰
  ✿⊰✽⊱✿ That's Amore Blog ✿⊰✽⊱✿
  ♥ ♥ ♥ Facebook
  ♥ ♥ Twitter
  ♥ Instagram

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Máš úplne krásnu peňaženku a aj ten termo pohár sa mi páči :)
  Ja sa určite nezaobídem bez okuliarov. Väčšinou sedávam vzadu a bez nich mám problém dovidieť :D (Niekedy aj s nimi) A balzam je tak isto must have :) Ešte so sebou nosím power banku.
  World of Nicol

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Okuliare nosím bežne, takže tiež si ich nesmiem zabúdať. :D

   Odstrániť
 8. keepcup mam aj ja v praci v skole ked si dobre pamatam mala som zvyraznovace a zvyraznovace, toto bolo potrebne vsetko som si znacila a jeden velky notes do ktoreho som si zapisovala pod.infošky kedže vsetko nam profáci tlacili na papiere :) posledné 2 rocniky :D

  http://teenmumy.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za tvoj komentár, odpoviem naň hneď, ako budem môcť. :)